• Sık Sorulan Sorular

    Kurban organizasyonu vekalet ve ödeme işlemleri ile ilgili sık sorulan sorular
    ve cevaplarını bu sayfada bulabilirsiniz.

Organizasyona Dair Sorular

Organizasyon hakkında sık sorulan soruların cevapları aşağıdadır.

1) Bu organizasyona adak ve akika kurban bağışı yapabilir miyim?

Vacip kurbanlarınızın yanısıra adak, akika ve diğer nafile kurbanlarınızı da bağışlayabilirsiniz. Bunun için vekalet formunda kurban eklerken kurban türünü seçmeniz yeterlidir.

2) Aldığımız kurbanların ödemesi kredi kartı ekstremizde AUD (Avustralya Doları) olarak mı yoksa TL olarak mı görünecektir?

Bu ödemelerinizin kredi kartı ekstrelerinize yansıma biçimi tamamen çalıştığınız bankaya göre değişmektedir.

3) Kurban başvurum kredi kartıyla ödeme aşamasında başarısız oldu. Bu durumun nedeni ne olabilir?

Öncelikle kart bilgilerinizi, kartınızın son kullanma tarihini ve CVC2 numaranızı doğru yazdığınızı tekrar kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Bilgileri doğru yazdığınız halde işlemi tamamlayamıyorsanız kredi kartınız güvenlik için internet üzerinden kullanıma bankanız tarafından kapatılmış olabilir. Bu durumda bankanızla görüşmenizi tavsiye ederiz. Ya da kartınız, yabancı para birimi ile işlem yapmaya veya yurtdışında kullanıma kapattırılmış olabilir. Bu durumu da bankanızdan kontrol ettirmenizi tavsiye ederiz.

4) CVC2 nedir?

CVC2/CVV numarası kredi kartınızın arka yüzünde imza alanının yakınında bulunan numara grubundan en sonda yer alan 3 haneli sayı grubuna verilen addır.

5) Ödemem yapıldıktan sonra bu ödeme ekstremde nereye yapılmış olarak gözükecektir?

Bankanız tarafından işlemin detayları kartınıza işlendiğinde “MEC Foundation” şeklinde gözükecektir.

6) Kredi kartıyla ödeme yapma ile ilgili güvenlik açısından endişe duymaktayım. Ne gibi güvenlik önlemleriniz var?

Kredi kartınız ile kurban bağışı yapabildiğiniz sistemimiz, ödeme sayfasındaki açıklamalar kısmında belirttiğimiz üzere, internet üzerinden online tahsilat sistemlerinin sahip olması gereken tüm güvenlik özelliklerini taşımaktadır.

Bağlantılar tamamen SSL teknolojisiyle güvenli olarak sağlanmakta olup, bankaların internet şubelerinde işlem yapmak ile sitemiz üzerinden kredi kartı ile kurban bağışlamak teknolojik anlamda tamamen benzer işlemler olup sistemden kaynaklanan herhangi bir risk taşımamaktadır.

Sitemizde kredi kartı bilgileriniz kesinlikle kaydedilmemekte, yalnızca işlem yapıldığı an güvenli şekilde tahsilat için doğrudan bankaya iletilmektedir. Sitemizin sistem yöneticileri dahil hiç kimse kredi kartı bilgilerinizi göremez.

Ancak internet üzerinden yapılan tüm işlemlerde olduğu gibi bu işlemde de kullanıcı tarafından risk oluşturabilecek hususlara dikkat etmek gerekir. Özellikle internet cafe benzeri birçok kişinin kullandığı bilgisayarlardan işlem yapmamak ve virüslerden korunmak için programlar kullanmak gibi temel güvenlik prensiplerine dikkat etmeniz yalnızca sitemizden işlem yapmak için değil interneti güvenli kullanabilmek için önem taşımaktadır.

7) Kredi kartı kullanmıyorum başka hangi yöntemle ödeme yapabilirim?

Organizasyonumuz için “kredi” unsuru içermeyen ödeme alternatiflerinin de bulunduğunu belirtmek isteriz. Bunlardan bazıları:

  1. Faizsiz bankacılık hizmeti veren kurumlardan alınan Visa/Mastercard logolu kartlar.
  2. Cari hesaba bağlı, kredi içermeyen, hesabınızdaki bakiyeyi kullanabileceğiniz Visa/Mastercard logolu banka kartları
  3. Yine cari hesaba bağlı olarak oluşturulan Visa/Mastercard sanal kartlar
  4. Tutar yüklemek suretiyle alışverişlerde kullanılabilen Visa/Mastercard logolu hediye kartları

Bankalar ve finans kurumları ile görüşerek yukarıda bahsi geçen hizmetlerden hangilerini sunabildikleri konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

8) Vekalet yoluyla kurban bağışı/ödemesi için son gün ne zaman? Belli bir süre var mı?

Uluslar arası kurban organizasyonumuzu başından sonuna kadar bir plan-program çerçevesinde gerçekleştirdiğimizden, belli bir kota sayısına ulaşıldığında vekalet kabulü sona erecektir.

Dolayısıyla kurban vekaleti için niyet etmiş hayırseverlerin bu niyetlerini gerçekleştirmek için vekalet ve ödeme işlemlerinde (kısaca hayırda) acele etmelerini tavsiye ederiz.

9) Kurban dağıtımı için neden Endonezya tercih ediliyor?

Müslümanlarla ilgili gündem hep Ortadoğu olsa da Asya-Pasifik’teki müslüman nüfus oranı Ortadoğu’nun 3 katıdır ve bu bölge, küresel güçlerin sürekli ilgi odağında bulunan, diğer Müslüman ülkeler tarafından genelde unutulan önemli bir bölgedir.

Dünyanın en kalabalık Müslüman ülkesi ve aynı zamanda nüfus yoğunluğu bakımından en büyük dördüncü ülkesi yaklaşık 250 milyonluk nüfusuyla Endonezya’dır. Güneydoğu Asya’da yer alan ve yaklaşık 17 bin adadan oluşan ülkede ihtiyaç sahibi kişi sayısı oldukça fazladır. Gerek sömürge döneminde, gerekse bağımsızlık sonrasında yürütülen yoğun faaliyetlerle Endonezya halkı İslamî kimliğinden, maddi ve manevi değerlerinden uzaklaştırılmaya çalışılmaktadır.

Buna rağmen İslam’ı gereği gibi yaşamaya çalışanların sayısı da az değildir. Özellikle son yıllarda dinî hayata dair bilinçlenme hız kazanmış, halkı yeniden İslamî kimliğine kavuşturma ve aynı zamanda sosyal dayanışmayı sağlama amacı taşıyan çalışmalar giderek artmıştır.

Uluslararası kurban organizasyonumuz, insanî ve İslamî bir vazife olarak, uzak diyarlarda yüz yıllardır ihmal edilen kardeşlerimize hem maddi hem de manevi destek olmak amacıyla yürüttüğümüz çalışmalardan biridir.

Ayrıca yoğun olarak ilgi çekilen, herkesin yoğun ilgi gösterdiği yerlerden ziyade, kimsenin gitmediği, gidemediği, gözden ırak yerlere ulaşılmasını ve yardım götürülmesini önemsiyoruz. Bunu yaparken bütün aşamalarda kendi kaynaklarımızı kullanarak, yardımın garantili bir şekilde “gerçek ihtiyaç sahiplerine” (aracı bir kuruma bırakmadan) ilk elden ulaştırmaya gayret ediyoruz.

10) Bu sayfadaki açıklamaların cevaplayamadığı bir sorum var. Ne yapmalıyım?

Bu sayfada veya mecvakfi.org sitemizde cevabını bulamadığınız soruları iletişim sayfamızdan bize ulaştırabilirsiniz.

Fıkhî Sorular

Kurban ibadeti hakkında sık sorulan fıkhî soruların cevapları aşağıdadır.

1) Kurban nedir?

Sözlükte yaklaşmak, Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban, dini bir terim olarak, Allah’a yaklaşmak ve O’ nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder.

2) Kurbanın hükmü ve dini dayanağı nedir?

Mezheplerin çoğuna göre (Şafii/Maliki/Hanbeli) udhiye kurbanı kesmek sünnettir. Hanefî mezhebinde ise tercih edilen görüş, kurbanın vacip olduğudur. Kurban, -fıkhî hükmü ne olursa olsun- Müslüman toplumların belirli simgesi ve şiarı sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri özellikle milletimizin dini hayatında önemli bir yer tutmaktadır. Kurban, bir Müslümanın gerektiğinde bütün varlığını Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir. Hz. Peygamber (s.a.s.), kurban bayramında, Allah katında en sevimli ibadetin kurban kesmek olduğunu, kurbanın kesilir kesilmez Allah katında makbul olacağını ve kurban edilen hayvanın boynuzu, tırnağı da dâhil olmak üzere her şeyinin kişinin hayır hanesine yazılacağını ifade edip; bu ibadetin Allah rızası için yapılmasını tavsiye etmiştir.

3) Kimler kurban kesmekle yükümlüdür?

Akıllı, ergen, dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip ve mukim olan her Müslüman kurban kesmekle yükümlüdür. Bu özelliklerin hepsine sahip olan kişi Allah’ın kendisine bahşetmiş olduğu nimetlere şükran ifadesi ve Allah yolunda fedakarlığın nişanesi olarak kurban kesmelidir.

4) Dini ölçülere göre zengin kimdir? Borçlunun kurban kesmesi gerekir mi?

Akıllı, ergen, dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip ve mukim olan her Müslüman kurban kesmekle yükümlüdür. Bu özelliklerin hepsine sahip olan kişi Allah’ın kendisine bahşetmiş olduğu nimetlere şükran ifadesi ve Allah yolunda fedakarlığın nişanesi olarak kurban kesmelidir.

5) Kredi kartıyla kurban satın almak caiz midir?

Kurban kesmekle mükellef olan şahıs, satın alacağı hayvanın bedelini peşin olarak verebileceği gibi, vadeli veya taksitli olarak da verebilir. Bu bağlamda bedelin kredi kartıyla ödenmesi kurbanın sıhhatine engel teşkil etmez. Ancak kredi kartı borcunu, ödeme tarihinde ödemek ve gecikmeden kaynaklanan faizli işleme düşmemek gerekir.

6) Kurban kesmek yerine sadaka vermekle bu ibadet yerine getirilmiş olur mu?

Her ibadetin bir yapılış şekli vardır. Hayvanın kesilmesi kurbanın rüknüdür. Kurban ibadeti ancak kurban olacak hayvanın usulüne uygun olarak kesilmesiyle yerine getirilebilir. Bedelini infak etmek suretiyle, kurban ibadeti yerine getirilmiş olmaz.

7) Kurban kesen kasaba ücret vermek caiz midir? Kurban etinin bir kısmı kesim ücreti olarak verilebilir mi?

Hayvanın kesim ameliyesi ibadet değildir. Bu yüzden kurban kesen kasabın ücret alması caizdir. Ancak kurban etinden kesim işini yapan kişinin ücreti verilemez. Çünkü verildiği takdirde, kurban ibadetini yerine getirmek için gerekli maddi külfetin bir kısmı bizzat ibadetin kendisi üzerinden karşılanmış olur. Hz. Ali’ nin şöyle dediği rivayet edilmiştir: “Rasûlüllah (s.a.s.), develer kesilirken başında durmamı, derilerini ve sırtlarındaki çullarını yoksullara paylaştırmamı emretti ve onlardan herhangi bir şeyi kasap ücreti olarak vermeyi bana yasakladı ve kasap ücretini biz kendimiz veririz” buyurdu.

8) Akika, adak ve nafile kurbanlar için aynı büyükbaş hayvana ortak olunabilir mi?

Ortak kesilen kurbanlarda, hissedarlardan her birinin kurbanlarını aynı maksat için kesmiş olmaları gerekmez. Ortakların her birinin ibadet niyetiyle katılmış olması kaydıyla bir kısmı udhiyye, diğer bir kısmı ise adak, akîka, nafile kurbanı olarak niyet edebilirler.

9) Ailede zengin olan karı-kocadan her birinin ayrı ayrı kurban kesmesi gerekir mi?

İbadetlerde sorumluluk ve bu sorumluluğun bir neticesi olan ceza ve mükâfat da bireyseldir. Aile fertlerinden karı, koca ve yetişkin çocuklardan kimin borcu ve temel ihtiyaçları dışında 80.18 gr. altını veya bu miktar altın değerinde parası veya artıcı olmasa bile nisaba ulaşan fazla malı ve eşyası varsa o kimse zengin sayılır. Bu şartlara göre aile fertlerinden dinen zengin sayılan her biri, fıtır sadakası vermekle mükellef oldukları gibi, kurban bayramında da Hanefîlere göre kurban kesmekle yükümlüdürler.

10) Ölmüş bir kimsenin adına kurban kesilebilir mi?

Dinimizde ölü kurbanı veya kabir kurbanı diye bir kurban çeşidi yoktur. Ancak, sevabı ölüye bağışlanmak üzere kurban kesilebilir. Buna göre vasiyeti yoksa ölen kimseler için mirasçılarının kurban kesmeleri gerekmez. Ancak bir kimse, sevabını ölmüş bulunan anne veya babasına yahut diğer yakınlarına bağışlamak üzere, çeşitli hayır kurumlarına, fakir ve muhtaç kişilere bağışta bulunabileceği gibi, kurban da kesebilir.

11) Adak Kurbanı ne demektir?

Kurban adayan kişinin kurban kesmesi vaciptir. Eğer kişi adağını bir şartın gerçekleşmesine bağlamışsa, bu şart gerçekleşince kesmesi gerekir. Adak kurbanının etinden adak sahibi, usul ve furûu (neslinden geldiği ana, baba, dede ve nineleri…ile kendi neslinden gelen çocukları ve torunları..) yiyemeyeceği gibi, zengine de yediremez. Eğer kendisi yemek ister veya bu sayılanlardan birisine yedirmek isterse, o eti tartıp rayiç bedelini yoksullara vermesi gerekir.

12) Şükür kurbanı ne demektir?

Bir kimse arzu ettiği bir amaca ulaşması veya bir nimete nail olması sebebiyle şükür kurbanı kesebilir. Ancak böyle bir nimeti elde eden kişinin, adakta bulunmadığı sürece, kurban kesmesi zorunlu değildir. Ayrıca Hanefî mezhebine göre temettu veya kıran haccı yapan kişilerin, aynı mevsimde hac ve umreyi beraberce yaptıkları için Harem bölgesinde kestikleri kurban da bir tür şükür kurbanıdır.

13) Akîka kurbanı nedir?

Yeni doğan çocuk için şükür amacıyla kesilen kurbana, “akîka” adı verilir. Akîka kurbanı kesmek sünnettir. İbn Abbas’tan (r.a.) rivayet edildiğine göre Resulullah (s.a.s.) Hasan ve Hüseyin için birer akîka kurbanı kesmiş bir hadisinde de şöyle buyurmuştur: “Her çocuk (doğumunun) yedinci gününde kendisi için kesilecek akîka kurbanı karşılığında bir rehine gibidir. Akîka kurbanı kesildikten sonra çocuğun başı traş edilir ve ona isim verilir.”

Aradığınız cevap burada yok ise…

Her türlü sorunuz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.